logo
Najszybszy kontakt ze mną przez telefon. Jeśli nie odbieram, wyślij SMS. Oddzwonię. Mój nr telefonu: Tel. +48 608 319 571
Milton Erickson

Milton Hyland Erickson

Hipnoterapeuta wszechczasów

Milton Erickson – amerykański psychiatra. Od jego nazwiska hipnoza, którą praktykował, nazywana jest ericksonowską. Erickson wypracował i przez całe życie doskonalił odkryte przez siebie strategie samoleczenia i skoncentrowania na rozwiązaniach.

Urodził się w 5 grudnia 1901 roku Aurum, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Nevada, a zmarł 25 marca 1980 roku, w Phoenix, w stanie Arizona. W 1906 roku jego rodzina przeniosła się do Lowell w stanie Wisconsin.

Milton Erickson miał ośmioro rodzeństwa – jednego brata i siedem sióstr.

Dramat, który dał początek cudom

W 1919 roku Erickson miał pierwszy rzut choroby polio, po którym był całkowicie sparaliżowany i nie dawano mu szans na przeżycie. Ale już rok później, dzięki swoim spontanicznym odkryciom kontaktu z podświadomością i temu, że wyprowadził siebie z paraliżu.  I podobno zaraz po tym odbył samodzielną wyprawę kajakową.

Te doświadczenia wyznaczyły jego drogę rozwoju, kształcenia i misji, której był wierny całe życie.

Ukończył psychologię na University of Wisconsin.

W latach 1934-1948 Milton Erickson pełnił obowiązki dyrektora do spraw badań i szkoleń w Szpitalu Psychiatrycznym w Eloise, w stanie Michigan.

W 1948 roku przeprowadził się z rodziną do Phoenix w stanie Arizona. Tutaj prowadził prywatną praktykę i szkolenia i robił to nieprzerwanie od 1949 roku do 1980, a zatem aż do śmierci.

W 1979 roku wraz z J.K.Zeigiem założył Milton H. Erickson Foundation.

Aby rozpocząć swoją przygodę z hipnozą i hipnoterapią wejdź na propozycję szkolenia TUTAJ

Milton opowiadał często różne historie ze swojego dzieciństwa, młodości, a także już dorosłego życia zawodowego. Jednym z narzędzi jego pracy była metafora. To opowieści, przede wszystkim, wykorzystywał w pracy wtedy, gdy pacjent, wychodząc z gabinetu, miał wrażenie, że nie był w transie. A jednak.  Wychodził odmieniony.

Jedna z opowieści to właśnie ta, inspirująca, która dotyczy wczesnych lat jego życia. Historia ta opowiada o zdarzeniu, które było motywacją dla jego pracy i odkryć związanych z hipnozą. A przecież mogłoby to być traktowane w kategoriach życiowego dramatu.

Otóż, jak wspomniałam wyżej, pewnego dnia Milton, w wieku kilkunastu lat, obudził się rano i nie mógł wstać z łóżka. Wezwany lekarz stwierdził chorobę Heinego-Medina, całkowity paraliż i stwierdził, że Milton nie przeżyje. Choroba była na tamten czas nieuleczalna.

Milton jednakże przeżył.

I bardzo pragnął odzyskać sprawność.

Jego matka w tym czasie urodziła dziecko, siostrę Miltona. Ten, leżąc bezwładnie, chcąc nie chcąc obserwował przez cały dzień nowonarodzone dziecko i kolejne dni jego życia. Patrzył jak mała siostra robi się coraz silniejsza, jak unosi główkę, w jaki sposób zaczyna podnosić się z łóżka.

I zaczął wizualizować

Milton wizualizował, że to on sam podnosi głowę, aż po pewnym czasie poczuł drgnięcie w sparaliżowanych mięśniach. To zachęciło go do tym bardziej wytrwałej wizualizacji. Zdawał sobie sprawę z tego, że dzieje się coś niezwykłego, że jest to swego rodzaju odkrycie. I pracował mentalnie dalej. Dzień po dniu obserwował swoją małą siostrę i wizualizował, że to on sam wykonuje jej ruchy. I trwało to miesiącami.

A po tym czasie Milton był już w stanie chodzić o kulach. Później zaś również bez nich.

Dzisiejsze autorytety z zakresu neurologii orzekłyby , że Milton odbudował uszkodzone ścieżki nerwowe. W związku z tym zaangażował inny nowy obszar mózgu do utraconych przez chorobę funkcji.

Bezsprzecznie, dla Miltona ta potężna praca, którą wykonał, była nie tylko drogą do uzdrowienia, ale też wielkim odkryciem, którym kierował się w całej późniejszej pracy z klientami.

Początek misji hipnoterapeuty

Milton Erickson, zainspirowany swoimi przeżyciami związanymi z chorobą oraz możliwościami umysłu, które pozwoliły mu znów się poruszać, wybrał życiową ścieżkę.

I godne uwagi jest to, że przez całe swoje życie doskonalił zdobyte wtedy umiejętności. Umiejętności wizualizacji, utrzymywania w skupieniu najważniejszego celu, zadawania istotnych pytań i słuchania wewnętrznego głosu dającego odpowiedzi.

© Mira Chlebowska, Hipnoza Poznań, Szkolenia Coaching Mirosława Kopta-Chlebowska, 2019, 18,8,19,0;

Polub i udostępnij, jeśli Ci się podobało
No Comments
Post a Comment