logo
Najszybszy kontakt ze mną przez telefon. Jeśli nie odbieram, wyślij SMS. Oddzwonię. Mój nr telefonu: Tel. +48 608 319 571

Blog

Home / hipnoza / autohipnoza / coaching  / Milton Hyland Erickson

Milton Hyland Erickson

Hipnoterapeuta wszechczasów

Amerykański psychiatra. Od jego nazwiska hipnoza, którą praktykował, nazywana jest ericksonowską. Erickson wypracował i przez całe życie doskonalił odkryte przez siebie strategie samoleczenia i skoncentrowania na rozwiązaniach.

Urodził się w 5 grudnia 1901 roku Aurum, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Nevada, a zmarł 25 marca 1980 roku, w Phoenix, w stanie Arizona. W 1906 roku jego rodzina przeniosła się do Lowell w stanie Wisconsin.

Miał ośmioro rodzeństwa – jednego brata i siedem sióstr.

W 1919 roku Erickson miał piewrszy rzut choroby polio, po którym był całkowicie sparaliżowany i nie dawano mu szans na przeżycie. Ale już rok później, dzięki swoim spontanicznym odkryciom kontaktu z podświadomością itemu, że wyprowadził siebie z paraliżu.  odbył samodzielną wyprawę kajakową.

Te doświadczenia wyznaczyły jego drogę rozwoju, kształcenia i misji, której był wierny całe życie.

Ukończył psychologię na University of Wisconsin.

W latach 1934-1948 pełnił obowiązki dyrektora do spraw badań i szkoleń w Szpitalu Psychiatrycznym w Eloise, w stanie Michigan.

W 1948 roku przeprowadził się z rodziną do Phoenix w stanie Arizona. Tutaj prowadził prywatną praktykę i szkolenia i robił to nieprzerwanie od 1949 roku do 1980, a zatem aż do śmierci.

W 1979 roku wraz z J.K.Zeigiem założył Milton H. Erickson Foundation.

 

Milton opowiadał często różne historie ze swojego dzieciństwa, młodości, a także już dorosłego życia zawodowego. Jedna z opowieści jest niezwykle ciekawa i dotyczy wczesnych lat jego życia. Historia ta opowiada o zdarzeniu, które było inspiracją dla jego pracy i odkryć związanych z hipnozą, choć mogło być traktowane w kategoriach życiowego dramatu.

Otóż, pewnego dnia Milton, w wieku kilkunastu lat, obudził się rano i nie mógł wstać z łóżka. Wezwany lekarz stwierdził chorobę Heinego-Medina, całkowity paraliż i stwierdził, że Milton nie przeżyje. Choroba była na tamten czas nieuleczalna.

Milton jednakże przeżył. I bardzo pragnął odzyskać sprawność.

Jego matka w tym czasie urodziła dziecko, siostrę Miltona. Ten, leżąc bezwładnie, chcąc nie chcąc obserwował przez cały dzień nowonarodzone dziecko i kolejne dni jego życia. Patrzył jak mała siostra robi się coraz silniejsza, jak unosi główkę, w jaki sposób zaczyna podnosić się z łóżka.

I zaczął wizualizować, że to on sam podnosi głowę, aż po pewnym czasie poczuł drgnięcie w sparaliżowanych mięśniach. To zachęciło go do tym bardziej wytrwałej wizualizacji. Zdawał sobie sprawę z tego, że dzieje się coś niezwykłego, że jest to swego rodzaju odkrycie. I pracował mentalnie dalej. Dzień po dniu obserwował swoją małą siostrę i wizualizował, że to on sam wykonuje jej ruchy. I trwało to miesiącami.

Aż po dwóch latach Milton był już w stanie chodzić o kulach. Dzisiejsze autorytety z zakresu neurologii orzekłyby , że Milton odbudował uszkodzone ścieżki nerwowe angażując inny nowy obszar mózgu do utraconych przez chorobę funkcji. Dla Miltona ta potężna praca, którą wykonał, była nie tylko drogą do uzdrowienia, ale też wielkim odkryciem, którym kierował się w całej późniejszej pracy z klientami.

Przez całe swoje życie doskonalił zdobyte wtedy umiejętności wizualizacji, utrzymywania w skupieniu najważniejszego celu, zadawania istotnych pytań i słuchania wewnętrznego głosu dającego odpowiedzi.

No Comments
Post a Comment