logo
Najszybszy kontakt ze mną przez telefon. Jeśli nie odbieram, wyślij SMS. Oddzwonię. Mój nr telefonu: Tel. +48 608 319 571

Blog

Home / hipnoza / autohipnoza / coaching  / Pytania o hipnozę

Pytania o hipnozę

Hipnoza to sprawdzone narzędzie, używane już od wieków, którego używa się w dwóch celach.

Po pierwsze – do wprowadzania w zmieniony stan świadomości, który zapewnia lepszy kontakt z podświadomością

Po drugie (i łączy się to z pierwszym) – to narzędzie, które pozwala reorganizować wszystkie programy, które Ci wgrano, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy wiedzy na poziomie świadomym, gdzie jest nitka, za którą należy pociągnąć, by rozwikłać supeł.

 

Rodzaje hipnozy:

 • dyrektywna (np.Dave’a Elmana)
 • konwersacyjna (ericksonowska)
 • energetyczna (mesmeryzm)

 

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Hipnoza jest absolutnie bezpieczna, ponieważ w tym stanie masz przez cały czas kontrolę nad sobą i to głębszą niż zwykle..

Ktoś kiedyś powiedział, że kinematografowie powinni płacić hipnoterapeutom za to, co pokazują w swoich filmach, ponieważ zniekształcają obraz prawdy i tego, co jest możliwe dzięki hipnozie. Tymczasem masz wbudowany niezywkle skuteczny mechanizm. To sytem wartości czyli to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, to, co uznajesz za dobro i zło, to, jakich zasad przestrzegasz.

To znaczy: nie zrobisz niczego, czego świadomie byś nie zrobił, nie powiesz niczego, czego nie chcesz powiedzieć, chroni Cię Twój system wartości (jeśli hipnoterapeuta lub hipnotyzer powiedziałby coś, co jest niezgodne z Twoim systemem wartości, natychmiast samoczynnie wyjdziesz z transu lub „przytrzymasz” stan zmienionej świadomości pod większą kontrolą.

W transie możesz słyszeć wszystko, co dzieje się dookoła i mieć kontakt z rzeczywistością w takim stopniu, który sam uważa za bezpieczny.
Jest to stan relaksu, a jego głębokość klient sam kontroluje, to znaczy pozwala sobie na większe zagłębienie się w siebie lub mniejsze, w zależności od stopnia poczucia bezpieczeństwa, zrelaksowania, indywidualnych potrzeb.

 

Czy da się wprowadzić w trans kogoś, kto nie wierzy  w hipnozę?

Oczywiście, że tak! Wiara nie ma tu nic do rzeczy.

Czasem mówię o otwartości na nowe doznania, na eksperymentowanie z własnym umysłem, ale z wiarą to nie ma nic wspólnego.

Często się zdarza, że kiedy klient umawia się na sesję, zaznacza: „Ale ja nie wierzę w hipnozę, więc czy to zadziała?”

Zadziała, ponieważ hipnoza to nic innego, jak wykorzystanie mechanizmów działania umysłu w taki sposób, by pełniej korzystać z możliwości i zasobów, by uruchamiać korzystne procesy, na przykład uzdrawianie lub tworzenie nowych połączeń w mózgu, dzięki którym bardzo szybko, choćby w ciągu godziny lub dwóch, możemy nabyć nowe zachowanie, nowy rodzaj reakcji, który w stanie czuwania wymagałby wiele czasu.

Weźmy choćby fobię.

Techniki NLP pozwalające zmieniać reakcje fobii w ciągu jednej sesji działają tak skutecznie między innymi dlatego, że przeprowadza się je w stanie lekkiego transu, podczas którego klient słyszy wszystko, co się dookoła niego dzieje, może odpowiadać na pytania i pozostawać aktywny na poziomie świadomym. Zatem gdy tradycyjne metody usuwania fobii wymagają wielomiesięcznej terapii, tutaj mamy do czynienia z trwałą zmianą wymagającą niemal tylko chwili.

Czy klient musi w to wierzyć? Absolutnie nie! Jedyne co musi, to pozwolić na to, by się działo.

 

 

Hipnoza jest stanem wyostrzonej uwagi i otwartości oraz podwyższonej zdolności reagowania na pomysły (Erickson 1959)
Podświadomość jest najpotężniejszym narzędziem, dzięki któremu człowiek może osiągać to, czego pragnie, rozwiązywać problemy i realizować swoje marzenia.
Mózg człowieka odpowiada na symbole i metafory szybciej, mocniej i skuteczniej niż na cokolwiek innego.

A z czym klienci zgłaszają się na sesję?

Hipnoza pomoże Ci uporać się z problemami, z którymi nie dajesz sobie rady teraz.
Spontaniczne wchodzenie w stan transu jest naturalną umięjętnością każego człowieka. Każdy w ciągu swojego życia wielokrotnie doznaje zmienionych stanów świadomości, wiele razy nawet każdego dnia.
Przykłady spontanicznych stanów hipnozy:

 • stan bycia w innym świecie, gdy czytasz coś fascynującego
 • gdy odpływasz na nudnym wykładzie tak, że nawet przestajesz widzieć i słyszeć to, co dzieje się na lekcji
 • trans autostradowy, samochodowy – gdy odpływasz gdzieś myślami i jedziesz na automatycznym pilocie, dojeżdżasz na miejsce i nawet nie wiesz, jaką drogą jechałeś
 • zawsze gdy robisz coś pasjonującego, co całkowicie cię wciąga
 • trans komputerowy – np.podczas gry na komputerze lub rozmowy z kimś poprzez komunikator

 

Mając taką naturalną umiejętność możesz zacząć pracować nad korzystaniem z transu wtedy, gdy tego potrzebujesz, pogłębianeim go i ukierunkowaniem na rozwiązywanie Twoich problemów.

Hipnoza to najpotężniejsze narzędzie ludzkiej transformacji.
Hipnoza pozwala na dokonywanie zmian na najgłębszym, nieświadomym poziomie umysłu, czyli tam gdzie drzemią Twoje emocje, nawyki i przekonania, gdzie są przechowywane wszelkie życiowe doświadczenia. To klucz do ukrytego w Twoim umyśle potencjału, którego wydobycie jest drogą to bogatego, szczęśliwego i pełnego życia.

Regularne praktykowanie hipnozy pozwala zbudować właściwą relację pomiędzy świadomością i podświadomością, wywołując zdumiewające dobroczynne efekty na wszystkich poziomach: fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Pozwala uruchomić potencjał mózgu, poszerzyć nasze postrzeganie, pomaga w zwalczaniu lęków.

Sfery, w których stosuje się hipnozę:

 • zdrowie
 • przyspieszanie nauki
 • poznanie się na głębokim poziomie
 • zmiana nawyków i zachowań
 • relaksacja i regeneracja
 • zniwelowanie wpływu traumy
 • koncentracja i uważność
 • zwiększenie mocy procesów coachingowych

 

Hipnoza służy samopoznaniu
odnalezieniu wyjątkowej równowagi i harmonii
odnajdywaniu wewnętrznych oporów i ograniczeń po to, by w sposób bezkolizyjny je ominąć znajdując na nieświadomym poziomie sposoby rozwiązania trudności.
korygowaniu tych elementów osobowości, które hamują Cię w konkretnej sferze
wzmacnianiu swoich mocnych stron, aby stawać się każdego dnia lepszym i bardziej spełnionym człowiekiem
Hipnoza jest niczym pojazd, w którym z bezpieczną prędkością możesz dojechać do wyznaczonego przez siebie celu, zachwycając się coraz piękniejszymi widokami za oknem. Sprawne posługiwanie się narzędziem hipnozy gwarantuje wolność oraz ogromną kontrolę nad własnym ciałem i umysłem.

Oprócz usunięcia problemów u klienta hipnoterapia dba o dobre samopoczucie klienta. Podczas transu uwaga dobrego hipnoterapeuty jest maksymalnie skupiona na wszystkich sygnałach niewerbalnych klienta i w ten sposób odbiera jego wewnętrzny świat i procesy, które w nim zachodzą, dlatego prowadzi to zawsze w kierunku ekologicznych (dobrych) zmian.

Podświadomość ma zawsze pozytywne intencje.
Za każdym jej zachowaniem/komunikatem kryje się pozytywna informacja.
Jedynie może znać na daną chwilę zbyt mało możliwości, dróg, rozwiązań. Więc w trakcie transu podstawową sugestią dla podświadomości, którą otrzymujesz, jest ta, że wprowadzone zmiany mają być pozytywne, użyteczne i że osiągnięty stan ma być co najmniej tak dobry, jak obecny, ale jeszcze lepiej, by otrzymane zmiany objawiały się korzystniej, niż dotychasowe sposoby podświadomości na radzenie sobie z tym, co nazywamy problemem.
Hipnoza jest narzędziem, które pozwala na pracę z tą sferą, która została ukryta w poświadomości.

Jeśli ten post jest przydatny, kliknij serduszko.

No Comments
Post a Comment