logo
Najszybszy kontakt ze mną przez telefon. Jeśli nie odbieram, wyślij SMS. Oddzwonię. Mój nr telefonu: Tel. +48 608 319 571

Blog

Dlaczego afirmacje nie działają?

I czy aby na pewno nie działają?

Tak często zdarza mi się słyszeć takie pytanie lub też czytać w mailach od potencjalnych klientów. Piszą to i mówią osoby, które przez jakiś czas stosowały tzw. sekretowanie i pomimo wysiłków nie otrzymały rezultatu.

Już w ubiegłym wieku Robert Dilts, jeden z twórców NLP oraz jeden z pierwszych coachy, autor znakomitej książki będącej jedną z biblii coachingu, „Od przewodnika do inspiratora czyli Coaching przez duże C”, pisał o tym zjawisku niedziałania afirmacji oraz o warunkach koniecznych, by osiągnąć przy afirmowaniu pożądany rezultat.

Zwłaszcza u osób tzw.polarnych, czyli tych, które mają nieświadomą strategię wyszukiwania kontrprzykładów, zawsze i wszędzie, typowe, tradycyjnie podawane afirmacje nie tylko nie zadziałają, ale będą wywoływać wręcz odwrotny efekt. Takie osoby czasem przyjmują dosłownie strategię wywoływania najgorszego twierdząc, że tylko w ten sposób przyciągną najlepsze, „bo u mnie zawsze jest odwrotnie”.

Co musi zaistnieć, by afirmacja zadziałała?

Otóż warto pamiętać, że podświadomość realizuje nasze myśli tylko wtedy, gdy spełnimy kilka warunków.

Pewnie słyszałeś o ludziach, którym bardzo łatwo spełniają się czarne scenariusze.  Tacy ludzie mają precyzyjnie opanowaną umiejętność tworzenia skutecznych afirmacji, choć sami sobie z tego nie zdają sprawy. I wprawdzie wykorzystują tę strategię w sposób wysoce nieużyteczny, nie zmienia to jednak faktu, że tworzą taką strukturę myśli, która jest efektywna i pozwala im osiągnąć rezultat.

Jak skutecznie afirmować?

Należy stworzyć barwną i plastyczną wizję. Ale wyobrażenie ma być polisensoryczne. Nie tylko obraz i na pewno nie tylko słowa.

  1. W tej stworzonej wizji, w tym wyobrażeniu, umieść elementy z wszystkich kanałów sensorycznych. Niech znajdzie się tu zarówno obraz, jak i dźwięk, uczucie, smak i zapach.
  2. Przywołaj uczucie absolutnej pewności, jak to na przykład, że dwa razy dwa jest cztery. Pamiętaj, by sprawdzać w ciele czy wierzysz w to przekonanie absolutnie. To musi być niezbita pewność. I tym uczuciem dopełnij stworzone polisensoryczne wyobrażenie.
  3. Pozbądź się jednocześnie całkowicie uczucia oczekiwania, pragnienia, chcenia. Pamiętaj, że wibracja pragnienia przyciąga więcej braku. Ilekroć odczuwasz pragnienie i myślisz, czujesz, że bardzo czegoś chcesz, Twoja podświadomość odbiera ten komunikat jako nakaz utrzymywania stanu braku.

 

Polub i udostępnij, jeśli Ci się podobało
No Comments
Post a Comment